post-title Kultura a sport v Hradci Králové dostane méně peněz

Kultura a sport v Hradci Králové dostane méně peněz

Kultura a sport v Hradci Králové dostane méně peněz

Kultura a sport v Hradci Králové dostane méně peněz

Asi tři miliony korun oproti loňskému roku by měla hradecká radnice ušetřit na dotacích na akce z cyklu Calendarium Regina. Zatímco část opozice šetření v této oblasti kritizuje, vedení města za ním stojí. Podle náměstkyně pro oblast ekonomiky Moniky Štayrové (ANO) jde o první vlaštovku. Šetřit chce radnice na dotacích na kulturu a sport výrazněji.

Do programu významných kulturních a sportovních akcí Calendarium Regina pro rok 2020 se dostalo celkem 25 akcí. Rozhodli o tom hradečtí zastupitelé na svém úterním zasedání. Částka, kterou zastupitelé z městské kasy na tyto akce přiřkli, je asi o tři miliony nižší než v loňském roce. To se nelíbí některým opozičním zastupitelům. „U většiny akcí došlo ke snížení dotace. Nevím, jestli zrovna tohle je oblast, na které bychom měli šetřit,“ divila se Anna Maclová z Koalice pro Hradec. Sama v úterý navrhla usnesení, podle kterého by se schváleným projektům měla dotace navýšit na úroveň z roku 2018. To ale neprošlo. Pro návrh hlasovalo jen 8 zastupitelů. „Přišlo 37 žádostí o zařazení a dotaci. Hodnotící komise všechny doporučila poskytnout dotace ve výši téměř sedm milionů korun a zařadit do Reginy 25 z nich,“ řekla náměstkyně Monika Štayrová. Nejvyšší podporu ve výši 1,7 milionu korun získal od města festival Rock for People. Vypadl například Hip Hop Kemp, který v Hradci úplně končí. Nejistý je i osud CIAFu. Zatím v programu není, bude se o něm ale ještě dodatečně jednat. „Zatím byl dán stranou, protože jsme od občanů dostali horší hodnocení programu. Pořadatelé jsou pozvaní na radnici a uvidíme, jestli ještě k nějaké změně dojde,“ vysvětlila Štayrová.

Podle primátora se koalice rozhodla více šetřit. „Podobnou restrikci chystáme i v oblasti sportu,“ uvedl Alexandr Hrabálek (ODS). Důvody pro utahování opasků shrnula na jednání zastupitelů další náměstkyně Věra Pourová (ANO). „Musíme v první řadě najít peníze na to, co je pro město nezbytné. Ušetřit, abychom mohli dát do pořádku majetek města a realizovat investice, které jsme slíbili našim voličům. Některé dotace, byť ty akce třeba byly oblíbené, tak podle nás poskytnout nelze,“ řekla Pourová. Proti krácení dotací se na sociálních sítích ohradila ředitelka festivalu Na jednom břehu Martina Součková. A někteří lidé mají strach, že teď o své oblíbené akce kvůli krácení dotací přijdou.

Šéfka městské kasy má ovšem za to, že vedení radnice ani nemá jinou možnost. Jinak by prý dokonce porušovala zákon. „Nezbývají nám finanční prostředky na údržbu našeho vlastního majetku. A kdybychom ho nechali chátrat, tak bychom se nechovali jako řádní hospodáři a porušovali bychom rozpočtová pravidla i zákon o obcích,“ vysvětlila Štayrová s tím, že Calendarium Regina je první vlaštovkou. Celkem totiž město dává na dotacích sportovním či kulturním spolkům přes 300 milionů. A že je to příliš, to v posledním půlroce říkal jak primátor Hrabálek, tak i opoziční Piráti. Že by se situace pro pořadatele kulturních a sportovních akcí zlepšila tak není příliš pravděpodobné. Spíš naopak. „Naše požadavky na snižování běžných výdajů jsou podle mě ještě pořád menší, než by měly být,“ doplnila Štayrová. Jasno o všech dotacích pro rok 2020 bude v prosinci, kdy bude zastupitelstvo schvalovat městský rozpočet.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…