post-title Divadlo Drak – Sezóna 2023/2024

Divadlo Drak – Sezóna 2023/2024

Divadlo Drak – Sezóna 2023/2024

Divadlo Drak – Sezóna 2023/2024

65. sezónu zahájí Divadlo Drak zájezdy do Bruselu a Osla

Královéhradecké Divadlo Drak již 65 let rozdává radost malým i velkým divákům a jeho tvorba je známá nejen u nás, ale i zahraničí. V tomto duchu se ponese i sezóna 2023/24, kterou Drak zahájí hned z kraje září dvěma zahraničními zájezdy. Úspěšný loutkový koprodukční projekt Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník, který Divadlo Drak v loňské sezoně připravilo spolu s Bratislavským bábkovým divadlem, dostal pozvání do Bruselu. Bezprostředně po tomto hostování bude následovat týdenní výjezd do norského Osla, kde Drak odehraje celkem sedm představení inscenací Antigona a Do hajan! Norský zájezd je realizován s podporou Ministerstva kultury ČR a Národního plánu obnovy.
Na sezónu 2023/24 připravuje Divadlo Drak tři premiéry. Prvním chystaným titulem je známý pohádkový příběh Sedmero krkavců v režii uměleckého šéfa Jakuba Vašíčka a dramaturgii Barbory Pokorné. Inscenace pro diváky od 6 let bude mít premiéru v listopadu 2023. V únoru 2024 se diváci mohou těšit na inscenaci s pracovním názvem Atlas 0+, pro kterou Divadlo Drak oslovilo režiséra Jiřího Ondru a scénografku Veroniku Svobodovou. Úplně poprvé se na repertoáru Draku objeví inscenace určená publiku ve věku již od 6 měsíců. Poslední premiérou sezóny pak bude autorský projekt Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka inspirovaný vědeckofantastickým románem Herberta George Wellse Válka světů, určený divákům od 11 let.
 
Galerii Labyrint se Divadlo Drak věnuje i výstavní činnosti. 10. října zde proběhne vernisáž výstavy Neboj, neboj! vycházející ze stejnojmenné knihy Marie Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše, která pomáhá dětem vidět fenomén strachu hravě, kreativně a z různých úhlů pohledu. Výstava původně vznikla pro pražský prostor Atrium na Žižkově. V Labyrintu se návštěvníkům představí v upravené rozšířené verzi a lektorské oddělení Divadla Drak k ní připravuje řadu tvůrčích programů pro školy i veřejnost.
 
Ani letos také nebudou chybět tradiční projekty, na kterých Divadlo Drak spolupracuje s DAMU. Na konci září 2023 už pošesté uvítá Drak Klinickou stáž studentů Katedry výchovné dramatiky. V březnu 2024 se pak uskuteční 12. ročník Mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum pod vedením režisérky Lucie Repašské a souboru experimentální inscenační platformy D’epog, který bude situován do plenéru a věnovat se bude architektonickým specifikům města Hradec Králové. Vedle studentů prvních ročníků KALD DAMU se ho zúčastní studenti se Slovinska a Finska.
 
Sezónu pak v tomto roce opět uzavře další, v pořadí již 29. ročník REGIONŮ – Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové, kterého je Divadlo Drak jedním ze spolupořadatelů.
V rámci přípravy dramaturgie pro nadcházející ročník REGIONŮ zástupce Divadla Drak čeká opět také několik výjezdů na zahraniční festivaly. Prvním z nich bude na konci září 2023 Mezinárodní loutkový festival v Charleville Meziéres, kterého se zástupci Draku zúčastní díky podpoře Královéhradeckého kraje.
 
Také v jubilejní – 65. divadelní sezóně – obmění v rámci své vizuální identity Drak svou barevnost. Světle zelenou barvu sezóny 2022/23 vystřídá tentokrát růžová.
 

Nové inscenace sezóny 2023 /24

 
Barbora Pokorná, Jakub Vašíček
 
Sedmero krkavců
Loutková inscenace na motivy pohádky Boženy Němcové
 
Premiéra 4. 11. 2023 na Hlavní scéně Divadla Drak
 
V jedné vesnici, nedaleko zámku, ve starém pekařském stavení žila s rodiči dívenka, které dali jméno Bohdanka. Ta při jedné z mnoha výprav na starou půdu, objevila na dně zaprášené truhly sedm bílých košilí. A s nimi i strašnou pravdu, které se se zarputilostí sobě vlastní rozhodla čelit. Žádná bolest přece nemůže být tak velká, aby ji zastavila. Snad jen kdyby jí do cesty přišla láska?
Autorská inscenace na motivy klasické pohádky o hledání klidu v rozevláté mysli, o síle vůle a o neposedné duši, která může dojít pokoje až s notnou dávkou sebezapření a odvahou obětovat se pro druhé.
 
 
J. Ondra, B. Pokorná, V. Svobodová
 
Atlas 0+
První živý průvodce po zemích skutečných i neskutečných pro turisty od 0 let
 
Premiéra 10. 2. 2024 ve Studiu Divadla Drak
 
Pevniny, ostrovy, moře i vesmír jako na dlani.  A také představy, sny, pohyblivé básně, cizokrajné zvyky a rituály, exotické země a kmeny mluvící zvláštními rytmy nebo řečí ticha. Herci i diváci jako průzkumníci na společné mapě podivuhodného světa.
Atlas 0+ je zážitková a zcela bezbariérová inscenace pro diváky od 0 let věku, v níž hlavní směr určuje fantazie, kompasem je intuice a vybočení z předem značené cesty může vést k objevu nové země.
 
 
T. Jarkovský a J. Vašíček podle H. G. Wellse 
 
Válka světů 
Divadelní zpracování sci-fi legendy
 
Premiéra 11. 5. 2024 na Hlavní scéně Divadla Drak 

Inscenace inspirovaná románem H.G.Wellse a rozhlasovou adaptací O.Wellse o moci nově vznikajících masových médií, jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu a ovlivňovat jednání a smýšlení velkých skupin obyvatel. Tedy fenoménu, který je nám dnes po téměř sto letech na 

Některé z projektů sezóny 2023/24 jsou realizovány s podporou  Ministerstva kultury ČR, Národního plánu obnovy, Next Generation EU

 

Načítání…