post-title Spor o jídelnu důchodců v Hradci nekončí

Spor o jídelnu důchodců v Hradci nekončí

Spor o jídelnu důchodců v Hradci nekončí

Spor o jídelnu důchodců v Hradci nekončí

Jídelna důchodců v Hradci králové má problém. Příliš prodělává. Náměstek primátora Martin Hanousek v květnu opět předloží návrh na její zrušení. V březnu návrh zastupitelstvem neprošel.

Když v březnu neprošel zastupitelstvem návrh na zrušení jídelny důchodců, zdálo se, že skupina seniorů svůj boj s radnicí vyhrála. Náměstek primátora pro sociální oblast Martin Hanousek se však rozhodl, že návrh předloží tento měsíc zastupitelům znovu. Situace je podle něj neúnosná. „Jídelnu využívají asi čtyři promile hradeckých seniorů. Uvaří se v ní jen asi 80 obědů denně a město na její provoz doplácí milion korun ročně. Příští rok už by to byl milion a půl,“ popsal Hanousek své důvody.

Neefektivní provoz
V březnu pro návrh hlasovalo jen patnáct zastupitelů. Přispělo k tomu i vystoupení Josefa Řeháka. „Zařízení je jediné svého druhu ve městě. Má dobrou dopravní dostupnost. Chodí tam senioři všech věkových kategorií nejen kvůli jídlu, ale i kvůli možnosti setkávat se, pohovořit si a odpočinout si v příjemném prostředí,“ vypočítával tehdy pravidelný návštěvník jídelny její klady. Jako nevhodné šetření na důchodcích označili návrh Pirát Pavel Vacek nebo Ladislav Škorpil z HDK. Sám Hanousek po rozhodnutí zastupitelstva jídelnu navštívil a mluvil se zaměstnanci. Shodli se prý na tom, že zvýšení ceny pro seniory není řešením. „Když zvýšíme cenu, jídelna bude postupně umírat, protože bude nekonkurenceschopná. Dotovat milionem ztrátu jídelny, která má několik jiných alternativ prostě nedává smysl,“ uvedl Hanousek.

Důchodci platí za oběd v jídelně 70 korun. Reálné náklady na oběd jsou podle Hanouska při tomto množství 118 korun. Město tak doplácí 48 korun na jeden oběd. Alternativou k jídelně jsou různé komerční služby, ale i městské školní jídelny. V ZŠ J. Gočára, která je nedaleko jídelny důchodců, zaplatí například za oběd senioři jen 56 korun, v ZŠ Bezručova pak 57 korun.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…