post-title Kasárna v Hradci Králové čeká rekonstrukce za stamiliony

Kasárna v Hradci Králové čeká rekonstrukce za stamiliony

Kasárna v Hradci Králové čeká rekonstrukce za stamiliony

Kasárna v Hradci Králové čeká rekonstrukce za stamiliony

Po letech čekání se již blíží náročná rekonstrukce Gayerových a Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové. Začít by měla příští rok.

Dva a půl milionu sbírkových předmětů v těchto dnech pečlivě balí zaměstnanci Muzea východních Čech v místnostech depozitáře hradeckých Gayerových kasáren. Jakmile budu střípky minulosti převezeny do náhradních prostor, sbalí si věci i 40 ze 62 zdejších zaměstnanců aby vyklidili prostor dělníkům, kteří by se měli příští rok konečně vrhnout na rekonstrukci dlouho chátrajících budov.

V plánu je i rekonstrukce přilehlých Vrbenského kasáren. Tato vize však zatím nabírá zpoždění. Celkové náklady na opravu by se měly pohybovat v mantinelu od 350 do 450 milionů korun. Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem muzea, chce rekonstrukci financovat zejména z prostředků Integrované územní investice ITI. „Rekonstrukce kasáren přispěje nejenom k rozvoji a zefektivnění činnosti muzea, ale pomůže také řešit neutěšený stav objektů v památkově chráněné zóně v centru města,“ uvedla k připravované akci náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Chátrající areál po nutné a finančně náročné rekonstrukci získá na atraktivitě vizuálně a díky rozvojovým aktivitám muzea a netradičnímu pojetí expozic nabídne návštěvníkům nevšední zážitky spojené s prezentací kulturního a přírodního dědictví regionu.

Vrbenky počkají

Na rekonstrukci sousedních Vrbenského kasáren Kraj o dotaci žádat nebude a spolu s muzeem nyní hledá jiné finanční na opravy tohoto zanedbaného objektu. Z bývalých Vrbenského kasáren vznikne krajská návštěvnická budova muzea. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout moderní přírodovědeckou expozici zaměřenou na krajinu, faunu a flóru severovýchodních Čech, ale nově také krajskou archeologickou expozici. V přístavbě před budovou bude umístěna kavárna a návštěvnické centrum.

Termín zpřístupnění expozic ve Vrbenského kasárnách je zatím neznámý a je přímo závislý na termínu rekonstrukce budovy a na tom, kdy a jakým způsobem se podaří zabezpečit financování tohoto velikého úkolu. Předpokládáme, že cena rekonstrukce se bude pohybovat kolem 350–450 milionů korun, z toho zhruba 45 milionů korun připadne na obě expozice,“ informoval ředitel muzea Petr Grulich.

Budova Vrbenského kasáren je nadále majetkem města Hradce Králové a Královéhradecký kraj ji chce převzít do svého majetku, aby její rekonstrukci zabezpečil.

Zdroj: https://hradecky.denik.cz/

Načítání…