post-title V červnu zažne rekonstrukce Gayerových kasáren

V červnu zažne rekonstrukce Gayerových kasáren

V červnu zažne rekonstrukce Gayerových kasáren

V červnu zažne rekonstrukce Gayerových kasáren

Už v červnu by se měli dělníci vrhnout na opravu chátrajících Gayerových kasáren v centru Hradce Králové.

„Sešli jsme se s novým vedením města Hradce Králové, kde jsme se vzájemně informovali o stavu projektové připravenosti rekonstrukce Vrbenského a Gayerových kasáren. Město náš projekt vnímá jako zajímavé řešení, chceme zde vytvořit moderní muzejní kampus. Opravy však vyžadují řádově stamiliony korun, které nyní hledáme, uvedl hejtman Jiří Štěpán. Podle jeho náměstkyně Martiny Berdychové vznikne v areálu bývalých kasáren unikátní místo, kde budou muzejní depozitáře, badatelny i expozice a zároveň sídla pěveckých sborů Boni pueri a Jitro

„S vedením města jsme se proto dohodli na vzniku pracovní skupiny, abychom společně našli způsob využití tohoto prostoru jako takového,“ dodala Martina Berdychová. Rekonstrukce Gayerových kasáren začne už v červnu a potrvá dva roky, ale podle náměstkyně pokročily i přípravy rekonstrukce Vrbenského kasáren. „Kdybychom měli finanční prostředky, můžeme příští rok začít stavět. Zatím potřebné finance hlavně z dotačních zdrojů stále hledáme a budeme na jejich získání spolupracovat i s městem,“ informovala Martina Berdychová. Projekt na rekonstrukci Gayerových kasáren zahrnuje revitalizaci pláště i interiéru, modernizaci infrastruktury a vybudování bezbariérového vstupu. O zhruba 30 procent se zvýší kapacita depozitářů, kde najdou místo asi dva miliony sbírkových předmětů. V kasárnách muzeum zřídí restaurátorské dílny, vybuduje otevřený depozitář dostupný veřejnosti a v přístavbě budovy vznikne i badatelské zázemí.

Celkové náklady se odhadují až na 305,8 milionu korun. Finanční náklady na rekonstrukci Vrbenského kasáren jsou odhadnuty na 428,68 milionu korun a kraj v současné době hledá způsoby financování. Nabízí se možnost požádat o peníze z evropských grantů či ze státního rozpočtu.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…