post-title Pro rozeznění unikátní zvonkohry v Hradci Králové chybí čtyři miliony korun

Pro rozeznění unikátní zvonkohry v Hradci Králové chybí čtyři miliony korun

Pro rozeznění unikátní zvonkohry v Hradci Králové chybí čtyři miliony korun

Pro rozeznění unikátní zvonkohry v Hradci Králové chybí čtyři miliony korun

O hradeckém kostelu Sboru kněze Ambrože by se bez nadsázky dalo říci, že tu za posledních deset let vznikl Pantheon významných českých osobností. Ty však nereprezentují busty, ale zvony, které ve výsledku dají vzniknout ojedinělé koncertní zvonkohře. Poslední zvon Jan Palach, který jako všechny předešlé odlil zvonař Petr R. Matoušek, byl do prostor stavby z dílny Josefa Gočára dopraven v předloňském listopadu.

V těchto dnech pak započalo stavební řízení k přesunutí 50 zvonů ze zázemí kostela. Zároveň to však znamená nutnost sehnání čtyř milionů korun, které ještě chybí na stavební práce. Projekt zvonkohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží už od roku 2009. Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí. „Zbývá zaplatit montážně-stavební práce včetně zajištění klaviatury a mechaniky zvonkohry, proto se nyní snažíme vybrat ještě 4 miliony korun,“ říká biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec, který věří ve štědrost hradeckých patriotů.

Farářka Církve československé husitské Františka Klásková nedávno osvětlila, proč zvony nesou jména významných českých osobností.

„To byla myšlenka mého tatínka, emeritního biskupa Štěpána Kláska. Chtěl, aby zvonkohra byla něčím zajímavá a významná. A tak ho napadlo, že zvony ponesou jména významných postav české historie. A jsem moc ráda, že jsou mezi nimi i čtyři ženy,“ uvedla Františka Klásková.

Tu k počtu 50 zvonů doplnil Petr R. Manoušek: „Padesátka se odvíjí od hudební stránky věci. Aby mohla mít zvonkohra statut plnohodnotného koncertního nástroje, tak musí mít 48 zvonů a více. Po dokončení to bude zatím jediný nástroj v České republice, který bude mít koncertní parametry a bude splňovat mezinárodně uznávané normy,“ doplnil informace zvonař a dodal že Gočárova budova je pro zvonkohru ideálním místem: „Je to mimořádná stavba a pro potřebu zvonkohry je koncepčně ideální.“

Hradecká zvonkohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě. Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem panem Petrem Rudolfem Manouškem. Zvony dostávají jména podle významných osobností. Jednou z nich je například světice Anežka Česká nebo politička Milada Horáková.

Zprovozněním trvalé věžní zvonkohry se otevře také spolupráce s Hudební katedrou na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, která o hru na zvonkohru bude moci rozšířit své studijní programy. Navíc už dnes mají o její zprovoznění zájem mistři v oboru z celého světa.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…