post-title Královéhradecká Muzejní noc 2021

Královéhradecká Muzejní noc 2021

Královéhradecká Muzejní noc 2021

Královéhradecká Muzejní noc 2021

Královéhradecká muzejní noc se uskuteční 17. září 2021 od 18 do 24 hodin jako tradiční a společná akce sedmi muzeí a galerií v Hradci Králové a okolí.

Zapojené instituce jsou součástí celorepublikového XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí a všechny připravují jedinečný program, který bude návštěvníkům přístupný zdarma.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program propojený s výstavou sezóny Rudolf II. Umění pro císaře. Pro děti i dospělé budou připraveny kreativní aktivity spojené s obory, které zajímaly i římského císaře a českého krále Rudolfa II. Habsburského. Chybět nebude prohlídka výstavy napěchované uměním z rudolfínských sbírek od význačných mistrů své doby. Pozveme vás také do slavné císařovy „kunstkomory“, kam v jeho době smělo jen pár vyvolených. Najdete v ní staré mapy s bájnými živočichy, exotická zvířata, pravěké fosilie, schránky velkých mořských mlžů, ale třeba i zub mláděte mamuta. Dozvíte se také, co považoval císař Rudolf II. za ochranný prostředek před případnou otravou a ukážeme vám i zvíře, které před mnoha staletími patřilo do císařského zvěřince. A na své si přijdou i příznivci astronomie a alchymie. Noc plná umění, vědy a hlavně zábavy vás čeká od 18.00 do 24.00 hodin.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
Eliščino nábřeží 465, 500 03 Hradec Králové
tel. 495 512 391, 495 512 392, e-mail: info@muzeumhk.cz
www.muzeumhk.cz

MUZEUM VÁLKY 1866

Muzeum války 1866 připravilo několik tematických přednášek. Bojiště u Hradce Králové je oblastí s jednou z největších koncentrací válečných hrobů v ČR. Jak takový hrob vypadá dnes a jak vypadal před 155 lety? Co lze poznat z kosterních pozůstatků padlých? A lze vysledovat osud konkrétního padlého mezi tisíci, na základě předmětů, se kterými byl pohřben? Odpoví vám archeolog Muzea východních Čech Mgr. Matouš Holas. Často můžeme slýchat, že jednou z hlavních příčin rakouské prohry byla nepružná taktika. Řídili se jí všichni? A jak tomu bylo s elitními složkami rakouské armády? Zodpoví členové klubu vojenské historie 5. Prapor polních myslivců. Po klíčové bitvě, jejíž následky si v té době snad ani neuměl zcela představit, navštívil místa válečných střetů císař František Josef I. V jakém duchu se nesla jeho návštěva a jak se budoucí rakousko-uherský mocnář díval na válku roku 1866? Odpověď bude hledat historik MVČ Mgr. Josef Šrámek, Ph.D.

MUZEUM VÁLKY 1866
Chlum čp. 66, 503 12 pošta Všestary
tel.: 495 447 058, e-mail: chlum@muzeumhk.cz
www.muzeumhk.cz

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ

Galerie moderního umění v den Muzejní noci otevírá tři nové výstavy. Vernisáž proběhne už v 17 hodin. Ve třech patrech až do 22 hodin pak určitě navštivte dlouhodobou výstavu Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji a stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let. Ve čtvrtém patře si vychutnejte výhled z terasy na noční Hradec. Při procházce galerií se v rámci Muzejní noci můžete v neobvyklém čase zapojit také do večerní aktivity, kterou pro vás chystáme od 19 do 22 hodin nejen ve výtvarném ateliéru.

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ V HRADCI KRÁLOVÉ
Velké náměstí 139-140, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 512 538, e-mail: info@galeriehk.cz
www.galeriehk.cz

LABYRINT DIVADLA DRAK

I letos odhalí dračí Labyrint všem zájemcům svá tajemství. Bludiště vitrín skrývá výstavu „Příběh Draku 1958–2018“, která prostřednictvím loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů, zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli. Dobrodružnější povahy se mohou vydat na speciální noční venkovní výpravu „Za Příběhem Draku“. Nejmenší ocení inscenaci Houpací pohádky Studia DAMÚZA.

DIVADLO DRAK a MIFD o.p.s.
Hradební 632, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 514 721, 495 515 543, e-mail: info@draktheatre.cz
www.draktheatre.cz

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE A MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA „HUČÁK“ V HRADCI KRÁLOVÉ

Malá vodní elektrárna Hučák je místo, kde se zabaví celá rodina! Malí energetici se vyřádí ve zbrusu novém dětském koutku, vyzkouší si jednu ze tří her ve virtuální realitě a budou svědky zábavných fyzikálních pokusů v naší laboratoři. Díky nespočtu interaktivních modelů návštěvníci zjistí, jak se vyrábí elektřina pomocí síly vody, větru, slunce a dalších čistých obnovitelných zdrojů. Třešničkou na dortu je návštěva původní strojovny elektrárny, kde vyrábí elektrickou energii tři generátory.

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE
Křižíkova 788, 500 03 Hradec Králové
tel.: 492 122 660, 725 781 564-5, e-mail: infocentrum.oze@cez.cz
www.cez.cz/hucak

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ

Kolem 150 parních strojů z 19. století vystavuje Jan Tomek v suterénu svého rodinného domu i na zahradě, kde postavil industriální pavilon pro velké parní stroje včetně transmisního pohonu strojů. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Návštěvníci uvidí také praktický model textilní továrny z 19. století či modely dětských hraček. Ve sbírce jich je 144 a téměř každý z nich má svůj příběh. Nejstarší parní strojek je z roku 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny.

Spojení: trolejbus č. 7, zastávka Husův pomník (hospoda Hrázka).

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ
Ulice na Hrázce č. p. 363, 500 09 Nový Hradec Králové
e-mail: jan.tomek@seznam.cz

MUZEUM PETROF

Staňte se od 18 do 23 hodin součástí Muzejní noci plné historických vzpomínek na klavírnické řemeslo. To má v Hradci Králové tradici už od roku 1864. V hudební kavárně na vás čeká tematické občerstvení doplněné o hudební zážitek. V Muzeu se projdete po časové ose od roku 1864, tedy od založení Antonínem Petrofem až po současnost. Objevíte také unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Prožijte na vlastní kůži příběh slavné české rodiny a prohlédněte si ty nejzajímavější exponáty z historie i současnosti české firmy PETROF.

MUZEUM PETROF
Na Brně 1955, 500 06 Hradec Králové
email: muzeum@petrof.com
www.muzeumpetrof.cz

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.
Vstup do všech zúčastněných muzeí a galerií zdarma.

Zdroj: muzeumhk.cz

Načítání…