post-title Hradec Králové vyhlásil válku autovrakům

Hradec Králové vyhlásil válku autovrakům

Hradec Králové vyhlásil válku autovrakům

Hradec Králové vyhlásil válku autovrakům

Téměř beznadějně vypadal dlouhé roky zdánlivě nikdy nekončící boj měst s autovraky. Díky novele zákona z loňského roku se ale možnosti samospráv v boji s vraky výrazně zlepšily. A například hradecká radnice začala nových možností naplno využívat. Před několika týdny vyhlásila autovrakům v ulicích krajského města válku a tento týden připravovaný plán naplno spustila.

Z ulic Hradce tak za poslední tři dny zmizely více než dvě desítky automobilů, které by ještě loni nebylo možné odstranit. Oficiálně nejde o autovraky.

„Odtahy autovraků, které tak označí znalec, probíhají dlouhodobě. Problém byl, že se nikdo nezabýval auty, které znalec ještě za autovrak neprohlásil. Podle nového zákona můžeme odtáhnout i auta, která mají déle než šest měsíců propadlou technickou. Sice je nemůžeme dát k likvidaci, ale můžeme je odtáhnout na nějaké odstavné parkoviště, které splňuje nějaké základní zabezpečení,“ vysvětluje náměstek primátora pro správu majetku Pavel Marek (ANO).

Aby městu nerostly náklady, rozhodlo se vybudovat vlastní odstavnou plochu na svém pozemku.

Plochu vytipovalo město v hradecké čtvrti Kukleny a o její úpravu se postaraly technické služby. „Nechceme to místo příliš upřesňovat, neboť jsme tam už měli i pokusy o poškození těch aut. V každém případě se nám podařilo domluvit speciální cenu s odtahovou službou a ta auta jsme tam začali tento týden převážet,“ uvedl Marek. Z ulic tak už zmizely více než dvě desítky aut, která hyzdila vzhled veřejných prostranství, ohrožovala životní prostředí, představovala nebezpečí pro hrající si děti a nebo jen zbytečně zabírala místa na parkovišti.

Marek odhaduje, že na odstavnou plochu by v příštím období mohlo zamířit dalších několik desítek automobilů. Auta, která nejsou v dobrém stavu bedlivě monitoruje městská policie. Pak už se víceméně jen čeká na to, až bude jejich technická propadlá více než šest měsíců. Právě na hradecké strážníky se můžete obrátit i v případě, že stojí autovrak na veřejném prostranství třeba před vaším bytovým domem. Druhá varianta je pak obrátit se na městský odbor majetku. Rozhodnutí o tom, zda se jedná o autovrak, je však v konečném důsledku na soudním znalci. Náměstek primátora upozorňuje, že názor veřejnosti je někdy pocitově jiný než ten znalcův.

Na likvidaci svého auta můžete i vydělat

Pokud máte auto ve špatném stavu a chcete se vyhnout nepříjemnostem, můžete ho nechat ekologicky zlikvidovat. Specializované firmy vám auto zpravidla zdarma odvezou a často vám za něj ještě několik tisíc zaplatí. Pokud už se vaše auto dostane na odstavné parkoviště, budete muset městu proplatit náklady. Pokud tak neuděláte, bude stát automobil v Kuklenách do té doby, než se z něj i podle názoru soudního znalce nestane autovrak. „Poté už je budeme moct odvézt k ekologické likvidaci,“ dodal Pavel Marek.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…