post-title Kromě bank si půjčíte od 84 firem.

Kromě bank si půjčíte od 84 firem.

Kromě bank si půjčíte od 84 firem.

Kromě bank si půjčíte od 84 firem.

Kromě bank si půjčíte od 84 firem.

Licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů získalo od České národní banky k 30. květnu 84 firem. Žadatelů bylo celkem 108. ČNB o tom informovala ve čtvrtek. Centrální banka o všech licencích obdržených v přechodném období musí rozhodnout nejpozději v pátek. Firma, která ji nezíská, nesmí úvěry poskytovat.

Neúspěšní žadatelé o licenci od ČNB budou muset skončit
Pokud se poskytovateli bez licence nepovede získat licenci od ČNB ještě jednou, bude muset svou činnost definitivně ukončit. Pohledávky z nedoplacených půjček může buď vybrat sám, nebo je odprodat. O tom ale musí být klient vždy informován. „To, že poskytovatel úvěru licenci nezíská, neznamená, že úvěr zanikne. Klient musí půjčku doplatit podle původně sjednaných smluvních podmínek,“ varoval Šváb.

Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo před účinností zákona podle odhadů asi 55 000, nový zákon byznys s půjčkami výrazně pročistil. Zákonné požadavky pro získání licence jsou totiž přísné: Kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost původu peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání.

Zdroj: Lidovky.cz

Načítání…