post-title Konec čínské medicíny v Hradci Králové

Konec čínské medicíny v Hradci Králové

Konec čínské medicíny v Hradci Králové

Konec čínské medicíny v Hradci Králové

Ambulance čínské medicíny, která fungovala v hradecké nemocnici od roku 2015, ještě tento měsíc ukončí svou činnost. Stavět se podle všeho nebude ani kontroverzní čínská klinika.
Po více než třech letech končí projekt čínské medicíny v Hradci Králové. Když v září 2015 otevřela hradecká „fakultka“ jako první nemocnice v Česku centrum čínské medicíny, měl to být podle tehdejšího ředitele Romana Prymuly začátek velkého projektu. Na čínskou ambulanci měla navázat čínská klinika s centrem vzdělávání pro celý region střední a východní Evropy. Klinika se však nikdy stavět ani nezačala a teď končí i ambulance. „Ukončí činnost k 28. únoru,“ potvrdil mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Důvodem je podle něj změna legislativy.

Za dobu existence využily služeb centra čínské medicíny více než tři tisíce pacientů. Ti se od března mohou obrátit dosavadního vedoucího centra Františka Musila nebo kontaktovat pražský Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ.

Kromě ambulance zvoní umíráček i stavbě kliniky. Konec monstrózního projektu potvrdil Deníku začátkem února hradecký primátor Alexandr Hrabálek. „Vedení nemocnice nás informovalo, že celý ten projekt pavilonu čínské medicíny padl,“ řekl tehdy Hrabálek.

Podle ministerstva chybí peníze od CEFC
Investorem kliniky měla být prostřednictvím nadačního fondu čínská firma CEFC. Ta ještě loni tvrdila, že má na stavbu připraveno 270 milionů korun. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví však CEFC doposud slíbené peníze neposkytla. „Ministerstvo obdrželo pouze ústní ujištění, že je projekt finančně pokryt, na účtech nadačního fondu je však podle našich informací deponována pouze třetinová částka,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová s tím, že od investora nyní žádné nové informace nemají a doporučují obrátit se přímo na něj. CEFC však mlčí a stav projektu komentovat nechce. Původně měla být klinika součástí Fakultní nemocnice Hradec Králové, proti tomu se ale před rokem postavila nejprve Česká lékařská komora (ČLK) a následně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Přesto to ještě v březnu loňského roku vypadalo, že klinika čínské medicíny v areálu nemocnice vznikne, byť jako samostatná organizace, formálně tedy od nemocnice oddělená. Teď však projekt zřejmě končí úplně.

Budoucnost čínské medicíny vyřeší zákon
Podle ministerstva neznamená hradecký krach konec čínské medicíny v Česku. To připravilo zákon o léčitelských službách, který má nastavit pravidla pro léčitelství. Tam čínská medicína nově spadá. Její vypadnutí ze zákona o zdravotnických službách kvituje i ČLK. Ta spojení nemocnice s čínskou medicínou kritizovala.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…