post-title Již čtvrtý tendr na lávku přes Labe v Hradci Králové

Již čtvrtý tendr na lávku přes Labe v Hradci Králové

Již čtvrtý tendr na lávku přes Labe v Hradci Králové

Již čtvrtý tendr na lávku přes Labe v Hradci Králové

Roky odkládaná stavba lávky přes Labe v lokalitě Aldis dostává další šanci. Do v pořadí již čtvrtého výběrového řízení se přihlásili tři zájemci. Výsledek tendru by mělo ještě na konci června projednat zastupitelstvo. Případný vybraný zhotovitel bude moci se stavebními pracemi na nové lávce začít ale až na podzim příštího roku, jelikož do té doby budou v místě stavby pokračovat práce na dokončení budovy ČSOB.

Deadline pro podávání nabídek skončil. Na rozdíl od předešlých tendrů tentokrát na úředníky magistrátu čekala nadějná zpráva. Nabídek je více, než za předchozí tři pokusy dohromady. Do prvního tendru, který vyhlásilo ještě bývalé vedení města, se nepřihlásil žádný zájemce. Do druhého výběrové řízení přišla jediná nabídka ve výši 122 milionů korun.

Město přitom očekávalo cenu maximálně poloviční. Před třetím tendrem proto investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) změkčil podmínky s vírou, že to povede k většímu počtu zájemců a nižším nabídkovým cenám. Ani jedno se ovšem nestalo.

Do třetího tendru se opět přihlásila jediná firma a cena byla ještě vyšší než minule. Nabídka zněla 144 milionů korun. Město ji proto opět odmítlo. Letos na jaře radnice vypsala čtvrtý tendr. Přesvědčilo ji to, že na lávku se ji tentokrát podařilo získat vysokou dotaci z evropských fondů. Žádat může až o 90 milionů korun.

Výši nabídek, které v pátek na radnici dorazily, zatím město nechce komentovat.„Zatím nemůžeme zveřejnit informace o výši cenových nabídek, již teď ale víme, že zájem je a k určitému posunu došlo. Ke konci příštího týdne se sejde výběrová komise, která nabídky zhodnotí a posoudí. Finální cenu budeme moci zveřejnit až doporučení hodnotící komise projednají orgány města,“ říká náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha.

O lávce hovořil v rozhovoru pro Deník minulý týden i primátor Alexandr Hrabálek: „Pokud bude nabídka opět kolem 140 milionů, tak na to asi nepřistoupíme. Věříme ale, že to tentokrát tolik nebude.“ Podle primátora stavba lávky, o jejíž potřebnosti někteří obyvatelé města i kvůli vysoké ceně pochybují, nijak nesouvisí s dalšími investičními akcemi.

„Stavba této lávky nemá co dělat s dalšími velkými investicemi města jako je rekonstrukce Velkého náměstí nebo křižovatkou Mileta. Lokalita Aldis je hrozně hezká a mně se ta myšlenka opravdu líbí. Lávka vytvoří naprosto nový komunikační směr,“ dodal primátor.

Samotná stavba lávky by v případě úspěšného výběru firmy a podpisu smlouvy mohla být zahájena nejdříve na podzim příštího roku. Do té doby bude totiž v lokalitě Aldis pracovat ČSOB na dokončení své budovy. S bankou už dříve náměstek Bláha vyjednal prodloužení lhůty, do které musí město lávku postavit. Ta původní vypršela letos v březnu a městu kvůli tomu hrozila pokuta 15 milionů korun.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Načítání…