post-title Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl až do třetí desítky

Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl až do třetí desítky

Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl až do třetí desítky

Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl až do třetí desítky

Královéhradecká radnice se ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které hodnotí kvalitu života ve městech. Jenomže v tom nejnovějším hodnocení dosáhla jen na dělené 24. až 28. místo.

Z velmi detailního sledování společnosti Obce v datech vyplynulo, že v kraji se nejlépe žije v Rychnově nad Kněžnou, kousek za ním se umístilo Nové Město nad Metují.

„Jsme zcela určitě přesnější než předchozí průzkumy, které ani zdaleka neřešily tolik dat jako my. Použili jsme standardní metodiky známé ve světě v kombinaci s moderními technickými nástroji. Samozřejmě jsou upravené na podmínky České republiky, protože se západní Evropou se srovnávat nemůžeme,“ říká Jan Havránek, jednatel Obce v datech, která vznikla kvůli sledování indexu kvality života.

Nejnovější analýza zohledňuje 29 kategorií sdružených do tří nejdůležitějších oblastí:
– zdraví a životní prostředí,
– materiální zabezpečení a vzdělání,
– vztahy a služby.

Právě poslední kategorie pro Hradec Králové dopadla nejlépe, v republice byl čtrnáctý.

V hodnocení zdraví, které zohledňuje nejen obvyklý index průměrné délky života, ale i indexy dětských či praktických lékařů, lékáren, znečišťovatelů nebo chráněných území, bylo město až na 60. příčce, v kraji sedmé.

Nejhůř Hradec dopadl v materiálním zabezpečení a vzdělání, které hodnotí indexy nabídky pracovních míst, finanční dostupnosti bydlení, hmotné nouze nebo kapacity škol. Tady je město v republice až na zarážejícím 71. místě a v kraji na 13. příčce.

Hradci Králové v celkovém hodnocení ublížilo měřítko dostupnosti bydlení.

„V tomto ukazateli Hradec skutečně velmi ztrácel, protože bydlení má relativně nedostupné v poměru k průměrnému platu. Totéž se však týkalo i Brna. Stejně důležitým kritériem je dostupnost pracovních míst. Některá města vypadají opticky dobře a bezproblémově, ale ve skutečnosti je to naopak,“ pokračuje Havránek.

Podle něj právě Brno i Hradec Králové nedopadly tak, jak sami autoři očekávali. „Praha a její okolí je na tom sice mnohem lépe, ale Hradec stále patří mezi 20 procent těch nejkvalitnějších měst a žije se tam velmi dobře. Rovněž je nutné přiznat, že rozdíl třeba mezi 10. a 24. místem je jen velmi malý,“ podotkl Havránek.

Naopak velké rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji, nejhůř už tradičně dopadly Moravskoslezský a Ústecký. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno město v mapě vyvedeno ve varovné červené barvě – v celostátním měřítku až 198. Broumov.

„Platí, že nejlépe se žije v blízkosti velkých aglomerací, kde je rozvinutá infrastruktura,“ soudí Havránek.

Žebříček kvality života
podle výzkumu společnosti Obce v datech

1. Říčany 10
2. Praha 9,8
3. Černošice 8,3
4. Třeboň 8,2
5. Trhové Sviny 7,7
6. Beroun 7,5
7. Brandýs n. L. 7,5
8. České Budějovice 7,3
9. Hustopeče 7,3
10. Turnov 7,2

Pořadí měst v kraji v celostátním měřítku
13. Rychnov n. K. 6,9
17. Nové Město n. M. 6,8
24. Hradec Králové 6,6
30. Dobruška 6,4
31. Jičín 6,4
40. Hořice 6,1
52. Nová Paka 5,7
61. Náchod 5,6
82. Vrchlabí 5,2
86. Dvůr Králové n. L. 5,2
87. Jaroměř 5,1
123. Kostelec n. O. 4,6
129. Nový Bydžov 4,5
132. Trutnov 4,5
198. Broumov 2,1

Zdroj: hradec.idnes.cz

Načítání…