Vernisáž podzimních výstav | Jaroslava Severová, Jósef Robakowski, Ladislav Beneš a Jan Šerych
Srdečně vás zveme na vernisáž nových výstav. Zahájení se uskuteční ve čtvrtek 17/10/2024 v 18:00 v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
_____________________
Jaroslava Severová | Zdrojový kód

18/10/24–19/01/25
kurátorka: Anna Horák Zemanová

Jaroslava Severová (* 1942) je významnou postavou české grafiky. Již od 60. let má však její dílo daleko širší záběr – od malby přes celou šálku grafických technik, tvorbu objektů, architektonických prvků až po fotografii. Od 90. let se věnuje počítačové grafice a digitálnímu tisku. Výstavu otevře průřez autorčinou ranou tvorbou ze sbírky GMU, kterou dále doplní díla z posledních let.
Jaroslava Severová se ve své tvorbě zabývá inovačními technickými a konceptuálními postupy. Její úvahy jsou často založeny na fyzikálních, matematických či geometrických principech, které experimentálně ztvárňuje. Své přemýšlení o prostoru, pohybu, čase, světle a vnímání lidské skutečnosti v současnosti vkládá do díla za pomoci počítače. Svým vizuálním jazykem takto šifruje kvalitní estetický záznam skutečnosti a vyzývá diváka k jeho čtení. Obecně lze říci, že grafické dílo Jaroslavy Severové většinou vzniká ve větších cyklech. Základní znak je buď dělen do menších částí, nebo pokrývá celou plochu papíru. Autorčiny práce se vyznačují velkorysým pojetím, ať se to týká jednotlivého listu, nebo panoramatu celé série.
 
Jaroslava Severová přispěla svou kontinuální tvorbou k vývoji počítačové grafiky v České republice. Je však také významnou osobností akademické obce nejen Fakulty architektury ČVUT v Praze, ale i Pedagogické fakulty Univerzity Hradce Králové či Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Za svou grafickou tvorbu získala mnoho prestižních ocenění, např. v roce 2005 se stala laureátkou Ceny Vladimíra Boudníka za osobitý a nepřehlédnutelný podíl na rozvoji soudobé české grafiky.

Józef Robakowski | Chci vám všem říct, že umění je energie

18/10/24–19/01/25
kurátorka: Lenka Dolanová

Výstava významného polského filmaře, autora videí, fotografií, instalací a kreseb Józefa Robakowského umožní nahlédnout několik odlišných poloh umělcovy tvorby, především z období od 60. do 90. let minulého století. Představí autora také v roli sběratele a archiváře, iniciátora a člena uměleckých skupin (ZERO-61, Warsztat Formy Filmowej), organizátora výstav, akcí a dalších nezávislých uměleckých aktivit v Polsku od počátku 60. let. K vidění budou dva filmy a fotografie, které GMU získala do svých sbírek v roce 2023, a dále práce zapůjčené z polských veřejných sbírek i z archivu umělce.
 
Robakowski se narodil v roce 1939 v Toruni, kde studoval muzejnictví a dějiny umění. Od roku 1966 žije v Lodži. V jeho díle a aktivitách lze sledovat vývoj pohyblivého obrazu ve východní Evropě, zrod umění videa a hledání alternativ k oficiálnímu umění. V článku „Vyznání pseudoavantgardisty“ (1975) napsal, že na sebe vzal roli „organizačního dronu“, jehož cílem je mimo jiné šíření energie. Obrazy a zvuky podle něho vždy zachycují a zpracovávají energii a umění potom znamená především výměnu energií.
Robakowského dílo je proměnlivé, sám ostatně tvrdil, že je nutné být v umění nekonzistentní, dokázat utéci sám sobě, ale zároveň si uvědomovat vlastní místo ve světě. Ve svém testování různých forem vyjádření byl důsledný a nekompromisní. Na druhou stranu často vycházel z konkrétních prožitých situací a jeho přístup se vyznačuje sebeironickým nadhledem a hravostí. Také proto zůstávají výsledky tvůrčích aktivit Józefa Robakowského vysoce aktuální.

 
Ladislav Beneš | Tělo v pohybu

18/10/24–27/04/25
kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková

Ladislav Beneš patří k čelným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků a odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby zástupce nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro rodinovskou tradici, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava, a který zároveň dokázal reflektovat ono zaujetí pohybem.
Beneš byl mimo jiné vášnivým tanečníkem a v pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, které přenášel do své tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Takováto zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu, který se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární i v katalozích Družstevní práce – Krásná jizba, odkud se šířil mezi širokou veřejnost.
Výstava nabízí jedinečný pohled na Benešovu tvorbu propojující okouzlení moderním světem s tradičními prvky, čímž reflektuje kulturní i sociální proměny jeho doby.

Jan Šerých | Black Sabbath / ABBA
18/10/24–19/01/25

_____________________
Vstup ZDARMA
Výstavy byly podpořeny Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
Začátek:

17. 10. 2024 18:00

Konec:

17. 10. 2024 19:30

Poplatky a lístky

Zdarma

Místo konání akce

Adresa:

-

GPS:

-